TSE_v3.1_logo_2019
  • LATEST NEWS

    PMPC revealed 26th Star Awards for TV 2012 winners

    Philippine Movie Press Club (PMPC) on Sunday, 18 November revealed winners for the 26th Star Awards for TV held at Henry Lee Irwin Theater of Ateneo de Manila University in Katipunan Road, Quezon City. ABS-CBN bags major awards including Best TV Station for 2012. The event is hosted by Kris Aquino, Aga Muhlach and Toni Gonzaga.
    
    2012 Star Awards for TV winners list
    Photo: 2012 Star Awards for TV
    It's Showtime grabs Best Noontime Show title. I-Witness is still the best documentary program.

    Here is the list of winners for the recently concluded 2012 Star Awards for Television.

    BEST TV STATION
    ABS-CBN 2
     
    BEST DRAMA SERIES                                    
    Amaya (GMA-7)                          

    BEST DRAMA ACTOR
    Jericho Rosales, Dahil Sa Pag-ibig (ABS-CBN)
     
    BEST DRAMA ACTRESS  
    Helen Gamboa, Walang Hanggan (ABS-CBN)        
    Nora Aunor, Sa Ngalan Ng Ina (TV 5)       

    BEST CHILD PERFORMER                                   
    Xyriel Manabat, 100 Days To Heavem (ABS-CBN)

    BEST COMEDY/GAG SHOW                       
    Toda Max (ABS-CBN)                    

    BEST COMEDY ACTOR                           
    Robin Padilla, Toda Max (ABS-CBN)        

    BEST COMEDY ACTRESS                              
    Pokwang, Toda Max (ABS-CBN)
    Rufa Mae Quinto, Bubble Gang (GMA-7)

    BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR
    Noni Buencamino, Maalaala Mo Kaya “Sapatos” episode (ABS-CBN)

    BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS        
    Sylvia Sanchez, Maalaala Mo Kaya “Aswang” episode (ABS-CBN)

    BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY
    Divine Lee, Extreme Makeover Home Edition (TV5)

    BEST NEW MALE TV PERSONALITY
    Arjo Atayde, Maalaala Mo Kaya “Bangka” episode (ABS-CBN)
     
    BEST DRAMA ANTHOLOGY                        
    Untold Stories Mula sa Face To Face (TV5)
                                
    BEST MUSICAL/VARIETY SHOW
    ASAP 2012 (ABS-CBN)

    BEST MALE TV HOST     
    Billy Crawford, ASAP 2012 (ABS-CBN)

    BEST FEMALE TV HOST                   
    Toni Gonzaga, ASAP 2012 (ABS-CBN)

    BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM                            
    Wish Ko Lang! (GMA-7)            

    BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST                  
    Atty. Persida Acosta, Publi Atorni: Asunto O Areglo (TV5)         

    BEST REALITY/GAME SHOW                     
    It’s Showtime (ABS-CBN)                  
     
    BEST REALITY/GAME SHOW HOST
    Vice Ganda, Anne Curtis, Vhong Navarro, Billy Crawford, Karylle, Kim Atienza, Jugs Jugueta, Teddy Corpuz, Ryan Bang, Jhong Hilario, Coleen Garcia, Joy Rendon – It’s Showtime (ABS-CBN) 

    BEST TALENT SEARCH PROGRAM                            
    Talentadong Pinoy (TV5)              

    BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST               
    Luis Manzano & Billy Crawford – Pilipinas Got Talent (ABS-CBN)
     
    BEST YOUTH-ORIENTED SHOW                
    LUV U (ABS-CBN)                    

    BEST EDUCATIONAL/CHILDREN SHOW                
    Matanglawin (ABS-CBN)

    BEST EDUCATIONAL/CHILDREN SHOW HOST 
    Kim Atienza – Matanglawin (ABS-CBN)

    BEST CELEBRITY/SHOWBIZ ORIENTED TALK SHOW
    The Buzz (ABS-CBN)

    BEST MALE CELEBRITY/SHOWBIZ ORIENTED TALK SHOW HOST    
    Vice Ganda, Gandang Gabi Vice (ABS-CBN)

    BEST FEMALE CELEBRITY/SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST             
    Kris Aquino, Kris TV (ABS-CBN)

    BEST MAGAZINE SHOW                                          
    Kapuso Mo Jessica Soho (GMA-7)

    BEST MAGAZINE SHOW HOST
    Jessica Soho, Kapuso Mo Jessica Soho (GMA-7)                            

    BEST HORROR/FANTASY PROGRAM                     
    Wansapanataym (ABS-CBN)

    BEST NEWS PROGRAM                
    TV Patrol (ABS-CBN)

    BEST MALE NEWSCASTER                           
    Ted Failon, TV Patrol (ABS-CBN)

    BEST FEMALE NEWSCASTER                      
    Vicky Morales, Saksi (GMA-7)

    BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM                            
    The Bottom Line With Boy Abunda (ABS-CBN)

    BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST             
    Boy Abunda, The Bottom Line With Boy Abunda (ABS-CBN)

    BEST LIFESYTLE/TRAVEL SHOW                
    Landmark (Net 25)

    BEST LIFESYTLE/TRAVEL SHOW HOST                                                
    Richard Gutierrez, Pinoy Adventure (GMA-7)

    BEST DOCUMENTARY PROGRAM
    I Witness (GMA-7)

    BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST               
    Kara David, Howie Severino, Jay Taruc, Sandra Aguinaldo – I-Witness (GMA-7)            

    BEST DOCUMENTARY SPECIAL
    Cheche Lazaro Presents Edsa At Pinoy (ABS-CBN)

    BEST MORNING SHOW               
    Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)                    

    BEST MORNING SHOW HOST
    Alex Santos, Bernadette Sembrano, Anthony Taberna, Winnie Cordero, Andre Felix, Venus Raj, Iya Villania, Bianca Gonzalez, Gerry Baja, Ariel Ureta, Mj Felipe, Edmund Rosales – Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)

    SPECIAL AWARDS
    Ading Fernando Lifetime Achievement Award – Gloria Romero
    Excellence In Broadcasting Award – Tina Monzon- Palma
    Natatanging Alagad Ng Telebisyon – German Moreno

    Male Face of the Night- Bryan Termulo
    Female Face of the Night - Ai Ai delas Alas
    Female Star of the Night - Ruffa Gutierrez
    Male Star of the Night - Aga Muhlach

    Telecast of the awarding ceremony will be shown on ABS-CBN, November 25 on Sunday's Best program.

     

    Post Top Ad

    Post Bottom Ad