PMPC revealed 26th Star Awards for TV 2012 winners


ADVERTISEMENT


Philippine Movie Press Club (PMPC) on Sunday, 18 November revealed winners for the 26th Star Awards for TV held at Henry Lee Irwin Theater of Ateneo de Manila University in Katipunan Road, Quezon City. ABS-CBN bags major awards including Best TV Station for 2012. The event is hosted by Kris Aquino, Aga Muhlach and Toni Gonzaga.

2012 Star Awards for TV winners list
Photo: 2012 Star Awards for TV
It's Showtime grabs Best Noontime Show title. I-Witness is still the best documentary program.

Here is the list of winners for the recently concluded 2012 Star Awards for Television.

BEST TV STATION
ABS-CBN 2
 
BEST DRAMA SERIES                                    
Amaya (GMA-7)                          

BEST DRAMA ACTOR
Jericho Rosales, Dahil Sa Pag-ibig (ABS-CBN)
 
BEST DRAMA ACTRESS  
Helen Gamboa, Walang Hanggan (ABS-CBN)        
Nora Aunor, Sa Ngalan Ng Ina (TV 5)       

BEST CHILD PERFORMER                                   
Xyriel Manabat, 100 Days To Heavem (ABS-CBN)

BEST COMEDY/GAG SHOW                       
Toda Max (ABS-CBN)                    

BEST COMEDY ACTOR                           
Robin Padilla, Toda Max (ABS-CBN)        

BEST COMEDY ACTRESS                              
Pokwang, Toda Max (ABS-CBN)
Rufa Mae Quinto, Bubble Gang (GMA-7)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR
Noni Buencamino, Maalaala Mo Kaya “Sapatos” episode (ABS-CBN)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS        
Sylvia Sanchez, Maalaala Mo Kaya “Aswang” episode (ABS-CBN)

BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY
Divine Lee, Extreme Makeover Home Edition (TV5)

BEST NEW MALE TV PERSONALITY
Arjo Atayde, Maalaala Mo Kaya “Bangka” episode (ABS-CBN)
 
BEST DRAMA ANTHOLOGY                        
Untold Stories Mula sa Face To Face (TV5)
                            
BEST MUSICAL/VARIETY SHOW
ASAP 2012 (ABS-CBN)

BEST MALE TV HOST     
Billy Crawford, ASAP 2012 (ABS-CBN)

BEST FEMALE TV HOST                   
Toni Gonzaga, ASAP 2012 (ABS-CBN)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM                            
Wish Ko Lang! (GMA-7)            

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST                  
Atty. Persida Acosta, Publi Atorni: Asunto O Areglo (TV5)         

BEST REALITY/GAME SHOW                     
It’s Showtime (ABS-CBN)                  
 
BEST REALITY/GAME SHOW HOST
Vice Ganda, Anne Curtis, Vhong Navarro, Billy Crawford, Karylle, Kim Atienza, Jugs Jugueta, Teddy Corpuz, Ryan Bang, Jhong Hilario, Coleen Garcia, Joy Rendon – It’s Showtime (ABS-CBN) 

BEST TALENT SEARCH PROGRAM                            
Talentadong Pinoy (TV5)              

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST               
Luis Manzano & Billy Crawford – Pilipinas Got Talent (ABS-CBN)
 
BEST YOUTH-ORIENTED SHOW                
LUV U (ABS-CBN)                    

BEST EDUCATIONAL/CHILDREN SHOW                
Matanglawin (ABS-CBN)

BEST EDUCATIONAL/CHILDREN SHOW HOST 
Kim Atienza – Matanglawin (ABS-CBN)

BEST CELEBRITY/SHOWBIZ ORIENTED TALK SHOW
The Buzz (ABS-CBN)

BEST MALE CELEBRITY/SHOWBIZ ORIENTED TALK SHOW HOST    
Vice Ganda, Gandang Gabi Vice (ABS-CBN)

BEST FEMALE CELEBRITY/SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST             
Kris Aquino, Kris TV (ABS-CBN)

BEST MAGAZINE SHOW                                          
Kapuso Mo Jessica Soho (GMA-7)

BEST MAGAZINE SHOW HOST
Jessica Soho, Kapuso Mo Jessica Soho (GMA-7)                            

BEST HORROR/FANTASY PROGRAM                     
Wansapanataym (ABS-CBN)

BEST NEWS PROGRAM                
TV Patrol (ABS-CBN)

BEST MALE NEWSCASTER                           
Ted Failon, TV Patrol (ABS-CBN)

BEST FEMALE NEWSCASTER                      
Vicky Morales, Saksi (GMA-7)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM                            
The Bottom Line With Boy Abunda (ABS-CBN)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST             
Boy Abunda, The Bottom Line With Boy Abunda (ABS-CBN)

BEST LIFESYTLE/TRAVEL SHOW                
Landmark (Net 25)

BEST LIFESYTLE/TRAVEL SHOW HOST                                                
Richard Gutierrez, Pinoy Adventure (GMA-7)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM
I Witness (GMA-7)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST               
Kara David, Howie Severino, Jay Taruc, Sandra Aguinaldo – I-Witness (GMA-7)            

BEST DOCUMENTARY SPECIAL
Cheche Lazaro Presents Edsa At Pinoy (ABS-CBN)

BEST MORNING SHOW               
Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)                    

BEST MORNING SHOW HOST
Alex Santos, Bernadette Sembrano, Anthony Taberna, Winnie Cordero, Andre Felix, Venus Raj, Iya Villania, Bianca Gonzalez, Gerry Baja, Ariel Ureta, Mj Felipe, Edmund Rosales – Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)

SPECIAL AWARDS
Ading Fernando Lifetime Achievement Award – Gloria Romero
Excellence In Broadcasting Award – Tina Monzon- Palma
Natatanging Alagad Ng Telebisyon – German Moreno

Male Face of the Night- Bryan Termulo
Female Face of the Night - Ai Ai delas Alas
Female Star of the Night - Ruffa Gutierrez
Male Star of the Night - Aga Muhlach

Telecast of the awarding ceremony will be shown on ABS-CBN, November 25 on Sunday's Best program.

 

Don't miss our regular updates and awesome stories, Like us on Facebook, follow us on Twitter or subscribe via E-mail.


ADVERTISEMENT